Stalkerware zyskuje popularność


Od stycznia do sierpnia 2019 r. ilość użytkowników zaatakowanych przez stalkerware (komercyjne oprogramowanie do tzw. szpiegostwa domowego) przekroczyła 37 000, co w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 35%. Rozszerzył się również wachlarz tego rodzaju zagrożeń – tylko w tym roku badacze Kaspersky zdołali zidentyfikować 380 nowych wariantów oprogramowania stalkerware, czyli o 31% więcej niż rok temu.

Głównym celem, jaki przyświeca aplikacjom stalkerware, jest wtargnięcie w sferę prywatną użytkowników i polowanie na ich wiadomości, zdjęcia, dane geolokalizacyjne, profile w mediach społecznościowych czy nagrania z kamery (niekiedy dochodzi nawet do inwigilacji w czasie rzeczywistym). W odróżnieniu od legalnych programów służących kontroli rodzicielskiej stalkerware działa po cichu, w tle, bez wiedzy i zgody ofiary. Często bywa promowane jako aplikacja służąca szpiegowaniu niewiernych partnerów.

Z danych Kaspersky wynika, że w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku oprogramowanie stalkerware podjęło próby naruszenia prywatności 37 532 unikatowych użytkowników. W tym samym okresie minionego roku takich ofiar było 27 798. I wprawdzie statystyki te prezentują się mniej okazale niż w przypadku innego rodzaju szkodliwego oprogramowania (stanowią jedynie dziewięć procent użytkowników zaatakowanych przez zagrożenia finansowe wykryte w pierwszej połowie 2019 r.), to jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do większości zagrożeń dla konsumentów oprogramowanie stalkerware jest zwykle wykorzystywane przeciwko konkretnym osobom. Często wymaga ręcznego zainstalowania w telefonie ofiary, a tym samym fizycznego dostępu do jej urządzenia.

Co więcej, na rynku pojawiło się więcej nowych odmian oprogramowania stalkerware. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. technologie firmy Kaspersky zidentyfikowały 290 takich potencjalnie niebezpiecznych wariantów, podczas gdy rok później ich liczba wzrosła o niemal jedną trzecią, do 380. Jednocześnie znacząco wzrosła liczba przypadków wykrycia tego typu oprogramowania na urządzeniach użytkowników przez produkty firmy Kaspersky: w 2019 r. zwiększyła się o 373% i ostatecznie wyniosła 518 223.

W ostatnich miesiącach dołożyliśmy wielu starań, aby poprawić możliwości naszych produktów w zakresie wykrywania oprogramowania stalkerware. Wspólnie z innymi podmiotami z branży będziemy kontynuowali te wysiłki, ponieważ wspieramy walkę z naruszaniem prywatności użytkowników. Wciąż jednak pozostają pewne kwestie do rozwiązania. Jedną z nich jest stworzenie definicji stalkerware, która będzie powszechnie uznana w branży. Pomogłoby to w lepszym rozróżnianiu takiego oprogramowania od legalnych programów, a tym samym w zapewnieniu użytkownikom lepszej ochrony przed osobami, które chcą naruszyć ich prywatność – powiedział Władimir Kuskow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Hakerski monitoring

fot. mat. prasowe

Hakerski monitoring

Liczba użytkowników, którzy zetknęli się z oprogramowaniem stalkerware, wzrosła o 35%, do 37 000 w 2019 r.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania w celu uchronienia się przed oprogramowaniem stalkerware:

  • Zablokuj w ustawieniach smartfona instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł.
  • Nigdy nie ujawniaj hasła ani kodu do swojego urządzenia, nawet osobie, której ufasz.
  • Nigdy nie przechowuj nieznanych plików lub aplikacji na swoim urządzeniu, ponieważ mogą one spowodować naruszenie Twojej prywatności.
  • Jeśli kończysz z kimś związek, zmień wszystkie ustawienia bezpieczeństwa w swoim urządzeniu przenośnym. Były partner lub partnerka może próbować zdobyć Twoje informacje osobiste w celu manipulowania Tobą.
  • Sprawdź listę aplikacji w urządzeniu, aby upewnić się, że bez Twojej zgody nie zostały zainstalowane podejrzane programy.
  • Stosuj niezawodne rozwiązanie zabezpieczające, takie jak Kaspersky Internet Security, które poinformuje Cię, jeśli zostaną wykryte komercyjne programy szpiegujące naruszające Twoją prywatność.
  • Jeśli sądzisz, że jesteś ofiarą stalkingu, skontaktuj się z odpowiednią organizacją w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.

snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake snowflake