Blockchain to znacznie więcej niż bitcoin


Przeciętnemu użytkownikowi internetu, zapytanemu o technologię blockchain, na myśl przyjdzie najczęściej Bitcoin, kryptowaluty oraz służące ich wydobywaniu koparki. Ten tok myślenia jest oczywiście prawidłowy, ale warto mieć świadomość, że blockchain jest zagadnieniem o znacznie większej złożoności. I wprawdzie na masową wyobraźnię nie działa jeszcze tak jak robią to sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, to jednak ma zupełnie solidne podstawy do tego, aby zostać uznany za technologię jutra – czytamy w poświęconym mu raporcie firmy Xopero Software S.A.

Blockchain – czy wspomoże walkę z fake news?

Wiele wskazuje na to, że na postawione powyżej pytanie można odpowiedzieć twierdząco. Na blockchain, jako na narzędzie w walce z fake newsami, pierwszy postawił The New York Times. Specjaliści opracowują obecnie rozwiązania mające służyć uwierzytelnianiu zdjęć. Jak będą one działać? Okazuje się, że metadane kontekstowe wszystkich informacji mają być przechowywane w postaci łańcucha bloków, z dokładnym zaznaczeniem tego kiedy, gdzie i przez kogo zdjęcie lub nagranie wideo zostało wykonane, jak szeroka była jego edycja i kiedy pojawiło się w sieci. Technologia blockchain ma być dodatkowo gwarancją niezmienialności wspomnianych metadanych. The New York Times na początek ograniczy stosowanie tego narzędzia do fotoreportażu. Docelowo jednak projekt ma objąć i zagwarantować wiarygodność wszelkich informacji publikowanych w serwisie.

Cyberbezpieczeństwo 3.0

Atakujący preferują scentralizowane infrastruktury, w których przejęcie tylko jednego urządzenia stawia na szali bezpieczeństwo całej sieci. Blockchain może więc odegrać bardzo znaczącą rolę w nowoczesnym cyberbezpieczeństwie.

Gdzie dokładnie dostrzegam zastosowanie dla tej technologii? Zabezpieczenie IoT – mówi Karolina Dzierżyńska, redaktor Centrum Bezpieczeństwa Xopero Software. – Hackerzy często przedostają się wewnątrz za pomocą urządzeń, które są słabo zabezpieczane, np. routery i switche. Z pomocą blockchain urządzenia mogą tworzyć konsensus grupowy odnoszący się do normalnych zdarzeń w danej sieci i blokować podejrzane węzły. Przeprowadzenie ataku na taką infrastrukturę byłoby dużo trudniejsze – jeśli w ogóle możliwe.

FinTech jest o krok przed innymi…

… a dokładnie dwie największe organizacje płatnicze – Mastercard oraz Visa. Pierwsza z nich chce w najbliższym czasie uruchomić nowoczesną platformę płatności transgranicznych. McKinsey & Co szacuje, że zyski z tego typu operacji rocznie rosną w granicach 6 procent i w 2020 r. przekroczą 2 biliony dolarów. Jednak do tej pory banki niewiele robiły, aby poprawić procesy związane z płatnościami transgranicznymi. W rezultacie od lat pozostają one drogie, a klienci borykają się z wieloma problemami. Mastercard liczy więc na to, że platforma rozwiąże większość z nich. W pierwszej kolejności przetwarzanie płatności międzynarodowych, zarządzanie płynnością oraz problem braku standaryzacji i połączeń między bankami a krajowymi systemami rozliczeniowymi. Patrząc na to z tej perspektywy, blockchain wydaje się więc bardzo sensownym wyborem. Visa z drugiej strony od blisko 5 lat rozwija autorski program o nazwie Visa Token Service (VTS). Wykorzystanie tokenizacji wpłynęło m.in. na wzrost bezpieczeństwa I wygody transakcji w e-commerce i m-commerce. Co istotne, dzięki tokenom spadła także liczba odrzucanych transakcji płatniczych.

Blockchain

fot. Production Perig – Fotolia.com

Blockchain

Blockchain to więcej niż Bitcoin – czy stanie się podstawą sieci 3.0.?

Zmierzch ery smartphonów, czas na blockchain-phone

Czy tak będzie w rzeczywistości czas pokaże, ale już dziś specjaliści zakładają, że segment blockchain-devices zaliczy bardzo szybki rozwój. MarketsandMarkets w swoim najnowszym raporcie podaje, że w 2024 roku rynek urządzeń opartych na technologii blockchain będzie już wart 1.285 miliardów dolarów.

Blok on Blok, czyli pierwszy telefon oparty na blockchain odegra również istotną rolę w tworzeniu internetu 3.0. Czyli w pełni zdecentralizowanej sieci, w której każdy użytkownik będzie posiadać pełną kontrolę nad własnymi danymi. Po pierwsze, gdy użytkownik wyśle wiadomość lub wykona połączenie za pośrednictwem BOB’a, zostaną one “przekazane” do odbiorcy za pośrednictwem łańcucha bloków a nie jak ma to miejsce obecnie przez scentralizowanego operatora komórkowego. Każda operacja na takim urządzeniu będzie miała charakter zdecentralizowany. Użytkownik będzie mógł korzystać z zdecentralizowanych aplikacji (dapps), mieć dostęp do usług opartych o blockchain, a samo urządzenie będzie także pełnić rolę węzła w łańcuchu Function X.

Czas internetu 3.0 nadchodzi wielkimi krokami. Blockchain już odgrywa istotną rolę w bankowości, zarządzaniu łańcuchem dostaw czy ochronie zdrowia.

Warto wspomnieć plany sieci Walmart, która testuje sieć opartą na “prywatnym” systemie Blockchain do monitorowania łańcucha dostaw żywnościowych. Innym przykładem mogą być plany stworzenia platformy zawierania pełnoprawnych kontraktów z użyciem mechanizmu “smart contract” w technologii Blockchain (inicjatywa Open Law) czy wreszcie sieć Sovrin, której celem jest stworzenie nowej generacji infrastruktury alternatywnej do tradycyjnych już podpisów cyfrowych. – wskazuje dr Mirosław Sopek, wiceprezes MakoLab S.A.

You have Successfully Subscribed!