Jak wykryć ukryte kamery szpiegujące podczas podróży?


Dla osób z branży bezpieczeństwa ukryte kamery szpiegujące gości przebywających w wynajmowanych miejscach zakwaterowania, nie są żadnym zaskoczeniem. Prawdopodobieństwo bycia szpiegowanym dotyczy m.in. podróżujących dziennikarzy, biznesmenów, aktywistów czy przedstawicieli świata polityki. Jak mogą się chronić? Oto przygotowana przez Kaspersky Lab lista trików, dzięki którym można zabezpieczyć urządzenia cyfrowe i przechowywane na nich informacje.

W kwietniu pewna rodzina dokonała zaskakującego odkrycia. Okazało się bowiem, że jest podglądana, a jej codzienne życie można na żywo oglądać w sieci. Wszystkiemu winna była ukryta kamera, wbudowana w alarm przeciwpożarowy wynajętego, wiejskiego domku w Irlandii. Nie jest to też jedyny taki przypadek – podobnych sytuacji odnotowano w ostatnim czasie kilka, wobec czego można zakładać, że tajne monitorowanie to coraz większe zagrożenie dla podróżujących. Inne tego rodzaju incydenty dotyczą szpiegowania za pośrednictwem urządzeń cyfrowych, gdzie celem są przechowywane na nich, często poufne dane.

Specjaliści bezpieczeństwa z Kaspersky Lab, bazując na własnych doświadczeniach, opracowali listę zagrożeń, które mogą czyhać na nas podczas podróży oraz zestawienie prostych i praktycznych wskazówek umożliwiających uniknięcie niebezpieczeństw.

Aby mieć pewność, że w pokoju hotelowym czy wynajętym mieszkaniu nie czeka niespodzianka w postaci ukrytych kamer, należy, według badaczy, zabrać w podróż niewielkie narzędzie (łatwo dostępne online), które zawiera skaner częstotliwości radiowych, jak również diody elektroluminescencyjne oraz czerwone szkło.

Mając takie narzędzie, można znaleźć wszelkie źródła emitujące fale elektromagnetyczne (większość bezprzewodowych urządzeń podsłuchowych i kamer je emituje) oraz poszukać ukrytych kamer. Obiektyw kamery odbija światło znacznie lepiej niż inne powierzchnie, dlatego po skierowaniu światła diod tam, gdzie może znajdować się kamera, i spojrzeniu w jej kierunku przez czerwone szkło, można zaobserwować świecący czerwony punkt.

Do wykrycia ukrytych kamer wykorzystujących oświetlenie w podczerwieni można posłużyć się również swoim telefonem, ponieważ wbudowane w smartfony aparaty często potrafią wykrywać emisje promieniowania podczerwonego.

Bezpieczeństwo w podróży

fot. mat. prasowe

Bezpieczeństwo w podróży

Urządzenia monitorujące mogą być wykorzystane, między innymi, do szpiegowania podróżujących biznesmenów, polityków, aktywistów czy dziennikarzy

Aby uniknąć podsłuchu za pomocą ukrytych mikrofonów przewodowych, należy po prostu postarać się o zakłócający hałas w tle. Woda płynąca z kranu czy inne dźwięki, które można łatwo stworzyć przy użyciu takich usług jak Noisli, zrujnują niemal każde nagranie.

Jako badacze bezpieczeństwa dużo podróżujemy, zawsze mając świadomość potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Medialne doniesienia dotyczące szpiegowania osób wynajmujących kwatery dowodzą, że tajne monitorowanie nie jest czymś, co widzimy tylko na filmach – to dzieje się również w realnym życiu. Aby zachować bezpieczeństwo, nie trzeba stosować zaawansowanej technologii czy drogich środków zaradczych – podstawowy zestaw narzędzi oraz zdrowy rozsądek mogą wiele zdziałać, jeśli chcemy chronić swój cyfrowy sprzęt oraz przechowywane na nim informacje i cieszyć się wakacjami – powiedział Marco Preuss, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.

Pozostałe wskazówki badaczy z Kaspersky Lab:

  • Nigdy nie zostawiaj swoich rzeczy, w tym sprzętu elektronicznego, bez nadzoru. Opuszczając pokój hotelowy, zawsze zabieraj ze sobą cały swój sprzęt.
  • Dopilnuj, aby Twój sprzęt był chroniony hasłem i szyfruj przechowywane na nim informacje. Urządzenia posiadające najnowsze wersje Androida oraz urządzenia z systemem iOS zabezpieczone hasłem są szyfrowane domyślnie. W tym miejscu dowiesz się, jak włączyć pełne szyfrowanie dysku, czyli BitLocker, w systemie Windows. Tutaj z kolei znajdziesz instrukcję włączenia tej samej funkcji — FileVault — dla macOS.
  • Naucz się, jak rozpoznawać lustro weneckie. W realnym życiu są one rzadkością, ale z pewnością są stosowane. Umieść palec na powierzchni lustra. Jeśli pomiędzy palcem a jego odbiciem występuje luka, masz przed sobą zwykłe lustro. Jeśli nie, możesz mieć do czynienia z lustrem weneckim.

Stosuj usługę VPN, taką jak np. Kaspersky Secure Connection, aby stale szyfrować cały wysyłany i otrzymywany ruch lub tylko w sytuacjach, gdy bezpieczeństwo jest szczególnie istotne. Na przykład, gdy musisz połączyć się z niezabezpieczoną siecią W-Fi, przebywając w hotelu czy wynajętym mieszkaniu.

You have Successfully Subscribed!