Co rodzice powinni wiedzieć o Musical.ly?


Musical.ly bije rekordy popularności wśród najmłodszych użytkowników sieci. „Musers”, czyli fani tej darmowej aplikacji społecznościowej, każdego dnia udostępniają – bagatela – 13 milionów filmików opatrzonych muzyczną ścieżką dźwiękową. I wprawdzie program jest w zasadzie nieszkodliwy, to jednak rodzice powinni być świadomi pewnych zagrożeń, które stwarza jego użytkowanie.

Jak podaje Influencer Marketing Hub, najbardziej wpływowi pośród użytkowników Musical.ly („influencers”) za jeden sponsorowany post pobierają opłaty, które nierzadko sięgają kilkuset tysięcy dolarów. Popularność tej aplikacji nie maleje. Ze zrealizowanego przez Bitdefender badania „Teens and Online Threats” wynika, że używa jej już 38% dzieci. Jak już wspomniano we wstępie, Musical.ly nie powinno stwarzać swoim użytkownikom większych zagrożeń, warto jednak, aby rodzice mieli świadomość, że pewne ryzyko niestety istnieje.

Czy Musical.ly nadaje się dla dzieci?

Musical.ly powstał z myślą o młodszych nastolatkach. Idea stworzenia aplikacji zrodziła się w głowie Alexa Zhu podczas gdy przyglądał się w pociągu grupie nastolatków z Mountain View.

„Połowa nastolatków słuchała muzyki, podczas gdy druga połowa robiła sobie selfie lub wideo, umieszczała je na stickerach, a następnie dzieliła się efektami z przyjaciółmi”.

Wprawdzie teoretycznie użytkownicy Musical.ly muszą mieć ukończone 13 lat, to jednak bardzo łatwo jest założyć konto również młodszym dzieciom. W związku z tym rodzice muszą zachować czujność. Jednym z pojawiających się zagrożeń są niewłaściwe treści, na przykład piosenki propagujące imprezowanie, palenie, alkohol czy narkotyki; również nieodpowiednie dla małych dzieci ruchy taneczne.

Rodzice muszą wiedzieć, jak bardzo ich dzieci determinuje chęć zdobycia popularności w grupie rówieśników, jak sobie radzą z ich presją i potrzebą zdobywania coraz większej popularności.

Innym niebezpieczeństwem jest Live.ly, ostatnio zintegrowana z Musical.ly aplikacja do transmisji na żywo. Daje ona użytkownikom możliwość strumieniowego przesyłania filmów wideo; jej atrakcyjność i łatwość użycia mogą prowadzić do zaniedbania zasad bezpieczeństwa, np. niezamierzonej zamiany danych osobowych.

Wielu młodych użytkowników może nie wiedzieć, co powinni lub nie powinni publikować w mediach społecznościowych lub jak reagować na prośby nieznajomych o dane osobowe, zdjęcia lub filmy wideo.

Sprawa ostatnia, ale nie mniej ważna. Podobnie jak w przypadku innych platform mediów społecznościowych, tak i tu pojawiają się cyberprzestępcy, trolle i hejterzy.

Musical.ly

fot. mat. prasowe

Musical.ly

Musical.ly to darmowa aplikacja społecznościowa, która pozwala użytkownikom tworzyć 15-sekundowe filmy wideo

Jak chronić dzieci na Musical.ly?

Musical.ly daje dobrą zabawę, rozwija też kreatywność dziecka. Ale zanim rodzice zaakceptują tę formę rozrywki, powinni wiedzieć, jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Dariusz Woźniak, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken przypomina, że dbanie o bezpieczeństwo dzieci obejmuje:

  • Nadanie ich kontom statusu prywatności, co umożliwia dostęp do publikowanych treści jedynie zaakceptowanym użytkownikom.
  • Nieujawnianie (w ustawieniach aplikacji) lokalizacji użytkownika oraz poproszenie dziecka, by nie prowadziło transmisji na żywo z domu.
  • Monitorowanie korzystania z aplikacji, przynajmniej na początku, celem upewnienia się, że dzieci rozumieją podstawowe zasady bezpieczeństwa cybernetycznego i dobrze sobie radzą z presją użytkowników, wymagającą od nich bycia fajnym, spontanicznym i nieszablonowym.
  • Przestrzeganie dzieci, by zachowali ostrożność przyjmując nieznajomych do grona obserwatorów i nie odpowiadali na prośby o numery telefonów, adresy, nagie zdjęcia lub filmy.

Musical.ly jest dla dzieci rodzajem cyfrowej krainy czarów. Jeżeli chcą zostać twórcami filmów lub nagrań wideo, czy też piosenkarzami, może to być właściwe miejsce dla eksperymentów i rozwoju twórczych pasji przez kontakt z innymi kreatywnymi ludźmi. Jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej platformy mediów społecznościowych, otrzymane informacje zwrotne nie powinny być traktowane zbyt poważnie. Nie mogą też narzucać dziecku systemu wartości i źle wpływać na jego nastrój.

You have Successfully Subscribed!